„Ścieżka wolnomularza” – „Wyższe stopnie” – „Święte Sklepienie Królewskie” (fragment)

Stopień Świętego Sklepienia Królewskiego jest prawdopodobnie najstarszym wyższym stopniem wolnomularskim. Choć pierwsza wzmianka o nim pochodzi z 1743 r., z pewnością był praktykowany przez „starych”, toteż można uznać, iż pojawił się około 1730 r. Adepci Sklepienia Królewskiego, zwani „towarzyszami”, spotykali się nie w loży, ale w „kapitule”; wielkie kapituły są odpowiednikiem wielkich lóż. Wielka Kapituła Generalna ma charakter międzynarodowy.

W kapitule przekazywany jest tylko jeden stopień, który nawiązuje do odbudowy świątyni Salomona. Klejnot na sąsiedniej stronie zdobią klasyczne symbole Sklepienia Królewskiego — trzy przecinające się trójkąty i potrójne Tau. Pojawiły się opinie mówiące, że potrójne Tau wykształciło się z monogramu „TH” oznaczającego Świątynię Jerozolimską.

DSC04656

Innym popularnym obrazem jest Arka Przymierza widoczna na hiszpańskiej rycinie z XVII w . przedstawiającej rekonstrukcję Świątyni (po prawej).

DSC04662

Popularność wyższych stopni w obecnych czasach – na świecie działa około 5000 kapituł – jest w pewnym sensie historycznym przypadkiem. Po zjednoczeniu w 1813 r. „starych” z „nowymi”, wiele wyższych stopni pominięto stwierdzając, że „prawdziwa Dawna Masoneria ma jedynie trzy stopnie, nie więcej, to jest stopień wpisanego na listę Ucznia, Czeladnika oraz Mistrza Mularza, włączając Najwyższy Zakon świętego Sklepienia Królewskiego”. To dwuznaczne stwierdzenie umożliwiło zachowanie tego ostatniego stopnia i choć obecnie rozumiany jest on nieco inaczej, świadczy nadal o pewnej pożytecznej i bardzo ciekawej nauce. Co więcej, członkostwo Kapituły Królewskiego Sklepienia jest warunkiem przynależności do bardziej otwarcie chrześcijańskich zakonów, takich jak Rycerze Templariusze.

Święte Sklepienie Królewskie koncentruje się na odbudowie świątyni Salomona. W trakcie odbudowy dokonuje się odkrycia krypty ukrytej pod ruinami Świątyni, co pokazuje rycina u góry.

DSC04669

Krypta jest zachowana w doskonałym stanie, nie została bowiem zniszczona podczas burzenia Świątyni. Ruina, interpretowana w kontekście słów „Ty jesteś świątynią”, oznacza kondycję człowieka po upadku; dobrze zachowana krypta wskazuje, że w każdym człowieku jest czyste miejsce, gdzie może on doświadczyć boskiej obecności.

Kobierzec Świętego Sklepienia Królewskiego, na sąsiedniej stronie, przedstawia kilka symboli trzech pierwszych stopni wtajemniczenia. Wół, lew, orzeł i człowiek, w tradycji chrześcijańskiej symbole ewangelistów, tu są wizerunkami mieszkańców Czterech Światów, kontynentów czy też sztandarami dwunastu pokoleń Izraela. Reprezentują dwanaście archetypów ludzkich i są przede wszystkim wyobrażeniami ze świata ducha.

DSC04666

W krypcie przedstawionej na rycinie u góry wyobrażone zostały jako znaki zodiaku, co stanowi nawiązanie do tradycji hermetycznej.


Z książki: „Wolnomularstwo. Sekrety i symbole masonów, ich historia i znaczenie”, wyd. Arkady, 2007 r., str. 184-187.


Dyskusja na temat wolnomularstwa z pisma „Wprost”:

POWRÓT „SZKOTÓW” – WOJCIECH GIEŁŻYŃSKI, [opis rytu oraz rozmowa z TADEUSZEM GLIWICEM, reprezentantem Wielkiej Loży Narodowej Polskiej, masonem rytu szkockiego] Tygodnik „Wprost” nr 4 / 1993 r.

„SZTUKA KRÓLEWSKA” – polemika Ludwika Hassa, „WPROST” nr 7 (534), 14 LUTEGO 1993

„LOŻA REWOLUCJI” – Wojciech Giełżyński [polemika z Ludwikiem Hassem], „WPROST” nr 8 (535), 21 LUTEGO 1993


Inne teksty z prasy ogólnopolskiej:

„Czy bać się polskich MASONÓW?” – MARCIN FABJAŃSKI, „PRZEKRÓJ” Nr 16/3121, 14 kwietnia 2005

„O czym dyskutują masoni? Bioetyka, cyfryzacja i dochód podstawowy dla wszystkich” [JEAN-PHILIPPE HUBSCH – wywiad] – die Welt (14 grudnia 2019) [przedruk za dodatkiem Gazety Wyborczej „Nasza Europa”] 

„Masoni także umierają…” – Wyznania byłego wolnomularza [SERAFIM MIŁORADOWICZ – wywiad] „RUSSKAJA MYSL/CERKOWNO-OBSZCZESTWIENNYJ WIESTNIK” (13 III), „FORUM”, NR 19 (1658) – 11 maja 1997

„Dialogi dam w drodze do kościoła” – serial Netflixa o masonerii, tygodnik „NIE” nr 42 / 2020

„Oddaj fartucha!” (Wolnomularstwo) – ŁUKASZ PIOTROWICZ, tygodnik „NIE” nr 9 / 2020

„Zdelegalizujmy masonerię!” – Stanislas Balcerac (korespondencja z Francji), „Gazeta Warszawska” nr 4 / 2020


Fragmenty z książki: „Wolnomularstwo. Sekrety i symbole masonów, ich historia i znaczenie” – W. Kirk MacNulty, wyd. Arkady, 2007 r.

„Pierwszy stopień wtajemniczenia” – Uczeń

„Drugi stopień wtajemniczenia” – Czeladnik

„Trzeci stopnia wtajemniczenia masońskiego” – Mistrz

„Kobiety w wolnomularstwie”

„Wolnomularstwo – kabała i alchemia”

„Plan Waszyngtonu”

„Masońskie zagadki i sekrety”

Dodaj komentarz